Запоріжжя, Оріховське шосе, 10
Показати на мапі
Довідка:  (061) 769-81-53


Облітеруючий атеросклероз: симптоми, профілактика та лікування

Черевна аорта найбільша артерія людини в черевній порожнині, що несе кров від серця до ніг. На рівні пупка вона ділиться на клубові артерії, які на рівні паху переходять в стегнові, а потім в підколінні артерії і артерії гомілки.

Найбільш часта причина порушення кровопостачання атеросклероз (атеротромбоз) - відкладення холестерину в судинній стінці. Це призводить до утворення так званих бляшок, що звужують або повністю закривають просвіт судини. Подібні бляшки можуть утворюватися і в артеріях ніг (стегнових, підколінних і гомілкових артеріях), звужуючи і / або закупорюючи їх. При звуженні або оклюзії клубових, стегнових артерій в ноги не надходить кров і кисень в достатній кількості, якої вони потребують, В результаті зменшується кровопостачання однієї або обох ніг. Цю нестачу кисню називають ішемією, що викликає біль. У важких випадках можуть розвинутися трофічні виразки і гангрена, що може привести до ампутації кінцівки. Однак це відбувається рідко: при прогресуванні атеросклерозу і при відсутності лікуванні.

ЯКІ СИМПТОМИ?

На початкових стадіях захворювання зустрічаються біль, м'язовий спазм, втома в ногах при ходьбі. Наприклад, людина проходить 100 метрів і виник напад болю в м'язах ніг змушує його зупинитися, через деякий час біль минає і він йде далі. Саме такі болі називаються «переміжною кульгавістю». З прогресуванням захворювання зменшується відстань, яку можна пройти без зупинки. Подальше прогресування захворювання призводить до появи постійного болюв пальцях або стопі не тільки під час ходьби, але і в спокої. Відсутність лікування призведе до розвитку останньої стадії хвороби - гангрени пальців або стопи, що може спричинити за собою необхідність ампутації хворої ноги. Ампутація в 10-40% випадків призводить до смерті. Крім того, після ампутації більшість пацієнтів гине протягом 2-3 років. 

Симптоми, які також можуть зустрічатися:

 • Важкий біль, оніміння в кінцівці
 • Рани на пальцях або гомілках, що не загоюються
 • Лущення шкіри, тріщини на шкірі, які можуть стати "вхідними воротами" для інфекцій
 • Гангрена, яка призводить до ампутації
 • Якщо у Вас є будь-який з перерахованих вище симптомів, Вам слід негайно звернутися до судинного хірурга, щоб запобігти ампутації кінцівки.

ЯКІ ПРИЧИНИ ОБЛІТЕРУЮЧОГО ЗАХВОРЮВАННЯ АРТЕРІЙ?

Атеросклероз є основною причиною облитерирующих захворювань артерій нижніх кінцівок.

Фактори ризику:

 • Куріння
 • Високий рівень холестерину
 • Високий артеріальний тиск
 • Ожиріння
 • Наявність спадкової схильності
 • Цукровий діабет

Необхідні обстеження

1. Ультразвукова доплерографія з вимірюванням плече-гомілкового індексу. Дає можливість визначити рівень атеросклеротичної оклюзії і ступінь кровопостачання дистальних відділів ураженої кінцівки.

2.Рентгенівська ангіографія. Вона дозволяє визначити локалізацію і протяжність патологічного процесу, ступінь ураження артерій (оклюзія, стеноз).

3. Спіральна комп'ютерна томоангіографія і магнітно-резонансна контрастна ангіографія не поступається рентгенівської за якістю інформації, але не вимагає госпіталізації і відрізняється високою безпекою для пацієнтів, так як контраст вводиться внутрішньовенно.

ЯК ЛІКУВАТИ?

Однією з основних є відмова від куріння, підтримка нормальної ваги (тобто вживання знежиреної і ї білкової їжі). Якщо страждаєте на цукровий діабет, то підтримувати нормальний рівень цукру в крові, а також дотримуватися особистої гігієни ніг (добре пристосована і м'яка взуття відхід від пошкоджень шкіри).

Лікування атеросклеротичних уражень повинно бути комплексним і безперервним. Тільки такий підхід дозволяє на довгі роки зберегти життєву і фізичну активність. Консервативне лікування має на увазі зменшення швидкості прогресування атеросклерозу, зниження ризику тромботичних ускладнень. Терапевтичні засоби дають позитивний ефект лише після багатомісячного прийому, і в подібній ситуації їх слід розглядати як обов'язкове доповнення до хірургічного лікування.

ХІРУРГІЧНЕ ЛІКУВАННЯ

Хірургічне лікування показане при значному зниженні якості життя через атеросклеротичні ураження. Полягає у видаленні атеросклеротичної бляшки, що закриває просвіт артерії або створенні обхідного шляху (шунтування). При оклюзії або стенозі клубової артерії виконується аорто-стегнове або аортобіффуркаційно-стегнове шунтування. При ураженні стегнової артерії виконується стегно-підколінне шунтування або профундопластіка.

ЕНДОВАСКУЛЯРНЕ ЛІКУВАННЯ

При ураженні клубової артерії успішно використовується ангіопластика і стентування артерії. Ангіопластика - спосіб розширення внутрішнього просвіту судин за допомогою спеціального балона. При цьому фахівець - інтервенційний радіолог через невеликий прокол вводить тонку трубочку (катетер) і підводить до звуженої ділянки судини, під контролем рентгенівських променів. Балон розширюється, розсуваючи атеросклеротичні бляшки, і кровотік по судині відновлюється. У ряді випадків після цього встановлюють металевий каркас - стент, який, вживлені дозволяє зберегти досягнутий результат.

 

7.09.2018 Додатково по цій темі ->

Ангіограф Toshiba

Клиника ортопедии и спортивной травмы

Інформація для паціентів

Запишіться на прийом до лікаря

Залиште відгук

Графіки прийому лікарів

Поради лікаря

Відділення мікрохірургії ока

Відео. Запорізька обласна клінічна лікарня

Нам дякують

Будь героем - стань донором!

МОЗ

Служби забезпечення ЗОКЛ:

Корисні посилання:

Обласна лікарсько - консультаційна комісія

Фармацевтична служба

Відділення санітарно - епідеміологічного нагляду

Бухгалтерія

Планово-економічний відділ

Технічна служба

Відділ кадрів

Соціальна підтримка працівників

Як нас знайти

Храм при лікарні

Тендерний комітет

Доступ до публічної інформації

МОЗ України

Запорізька ОДА

Запорізька обласна рада

Запорізька міська рада

ЗДМУ

ЗМАПО

Знайшли помилку на сайті? Виділіть текст з помилкою "мишкою" і натисніть одночасно Ctrl + Enter.
При використанні матеріалів сайту в електронних виданнях активне посилання на сайт обов'язкове.
2009-2015 Усі права захищені © КУ "Запорізька обласна клінічна лікарня" ЗОР Розробка сайту ДІАМІР